Preskočiť na obsahPreskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Brekovský hrad

Ruiny stredovekého hradu, ktorý možno ľahko sledovať pri ceste medzi Strážským a Humenným. Vidno ho už zďaleka. Bol vybudovaný v stredoveku ako strážný hrad spolu s inými blízkymi zemplínskymi hradmi Jasenov, Vinné, Čičava na hradnom kopci (280 m.n.m.). Chránil obchodnú cestu z Potisia do Haliče.

Viac na https://www.brekov.eu/03_znzbh.htm

Ranč u Kosťa v Pozdišovciach

Na ranči ponúkame pre priaznivcov koní i pre všetkých ľudí, ktorí majú radi oddych a príjemné posedenie pri koňoch:
– vychádzky do prírody a blízkeho lesa na koni
– vozenie detí v ohrade areálu
– rekreačné jazdenie
– jazdecká turistika pre pokročilých
– súkromné a firemné akcie s možnosťou nocľahu
Na ranči sa usporadúvajú rôzne akcie, o ktorých Vás budeme pravidelne informovať.
Kedykoľvek Vás radi uvítame.

Viac tu: https://ranc-u-kosta.webnode.sk/o-nas/

Viniansky hrad

Viniansky hrad je zrúcanina gotického hradu z 13. storočia pri obci Vinné v okrese Michalovce. Postavený bol na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov Zbúraný bol na začiatku 18. storočia.
Napriek tomu, že prvá písomná správa je z roku 1335, už v roku 1312 Omodejovci hrad Vinné napadli a poškodili. Hrad postavili pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia na ochranu cesty, ktorá viedla do Poľska.

Viac na: https://www.muzeum.sk/?obj=hrad&ix=vinh

Vinianske jazero

Vinianske jazero vzniklo vytvorením umelej hrádze a privedením vody z Vinianskeho potoka do sedla na úpätí vrchov Marečkovej (401m) a Šutovej (319m). Celková plocha jazera je 8 ha s priemernou hĺbkou 3 m. Voda z horských potokov v lete láka na kúpanie a člnkovanie. Prírodná scenéria vytvára ideálne podmienky na pešiu turistiku v priebehu celého roka. Okolité lesy poskytujú možnosť zbierania húb. V letných mesiacoch sú tu vhodné podmienky na kúpanie a člnkovanie. V jeseni na rybolov, v zime na korčuľovanie, beh na lyžiach, turistiku a relaxačne pobyty.

Viac na: https://www.vinne.sirava.sk/

Zemplínska šírava

Zemplínska šírava je vodná nádrž na východnom Slovensku v povodí Bodrogu pod Vihorlatskými vrchmi. Je druhou najväčšou vodnou priehradou na Slovensku (po Oravskej priehrade). Je obľúbenou turistickou destináciou so siedmimi rekreačnými strediskami. Okrem rekreácie slúži na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy Východoslovenskej nížiny, na ochranu pred povodňami a ako vodný zdroj pre priemysel.

Viac na: https://sirava.sk/

Cykloturistická trasa Michalovce – Suché – Lesné – Pusté Čemerné – Strážske

Región Dolného Zemplína je ideálnou oblasťou pre rozvoj cykloturistiky, zvlášť pre tvorbu trás stupňa obtiažnosti rekrea (t.j. trás pre menej zdatných cyklistov). Platí to hlavne pre jeho rovinnú aj pahorkatinnú časť, kde existuje relatívne hustá sieť ciest nižšej triedy (druhej, tretej triedy, spevnené a nespevnené poľné cesty) s malou frekvenciou cestnej premávky. V oblasti Východoslovenskej nížiny existuje taktiež množstvo ochranných protipovodňových hrádzí so spevnenou korunou, resp. s cestou vybudovanou na korune hrádze vhodných pre cykloturistiku.

Návrat na vrch stránky