Preskočiť na obsahPreskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Lesné

Chotár obce je situovaný v severozápadnej časti okresu Michalovce. Obec Lesné – (staršie názvy „Lezna, Lyzna, Leszna, Lesna“) patrila v rámci Uhorska do Zemplínskej župy.

Najstaršie osídlenie katastra dokladajú kamenné nástroje z obdobia paleolitu a mohylové násypy z okruhu neskoroeneolitickej kultúry východoslovenských mohýl. V chotári bol tiež objavený depot bronzových predmetov (sekerky a oštepy) z doby bronzovej. V násype jednej z eneolitických mohýl sa zistil žiarový hrob z doby rímskej z 2. storočia n.l.

Doteraz najstaršia známa písomná zmienka o Lesnom sa zachovala v listine uhorského kráľa Bela IV. z roku 1254. Listinou kráľ daroval Gregorovi, synovi Nata, súvislý územný majetok dedín Lesné („Lezna“) a Pusté Čemerné. Predpokladá sa, že obec mohla vzniknúť už pred 13., prípadne aj pred 11. storočím. V 16. storočí patrila časť dediny šľachticom z Michaloviec. Najstaršia správa o jestvovaní tunajšej školy pochádza už zo 14. storočia. Miestne vinice sa spomínajú od 15. storočia. Napriek úbytku obyvateľstva bolo Lesné na prelome 17. a 18. storočia stredne veľkou dedinou. Začiatkom 18. storočia patrila obec panstvu baróna Žigmunda Barkóczyho a Pavla Okolicsányiho.

V obci Lesné sa nachádza významná architektonická pamiatka – románsko-gotický kostol Nanebovstúpenia Pána. Vystavaný bol pravdepodobne v 1. polovici 13. storočia. V 14. storočí (s patrocíniom Všetkých svätých) bol farským kostolom. Existencia fary je doložená aj v 15. storočí. Kostol patrí k najstarším, dodnes funkčným sakrálnym stavbám na Zemplíne – v súčasnosti slúži gréckokatolíckym veriacim. Význam architektúry zvýrazňujú vzácne fragmenty gotických nástenných malieb, zachované v jej interiéri. V obci sa nachádza aj novostavba kaplnky Nepoškvrneného srdca Panny Márie pre rímskokatolíckych veriacich.

V 2. polovici 20. storočia zaviedli v Lesnom elektrinu, vystavali školské zariadenia, obecný úrad vrátane pošty, dom smútku, kultúrny dom a cestné komunikácie. Vybudovala sa vodovodná sieť a rozvodná sieť plynu. V obci obýva vyše 108 domov 436 obyvateľov.

Adresa

Obecný úrad Lesné
Lesné 81, Michalovce 071 01

Otvoriť v Google mapách

Otváracie hodiny

 • pondelok
  7:30 - 15:30
 • utorok
  7:30 - 15:30
 • streda
  7:30 - 17:00
 • štvrtok
  7:30 - 15:30
 • piatok
  7:30 - 14:00
 • sobota
  Zatvorené
 • nedeľa
  Zatvorené
Návrat na vrch stránky