Preskočiť na obsahPreskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Nacina Ves

Nacina Ves vznikla ako zemianska osada niekedy na prelome 13. a 14. storočia. Názov obce napovedá, že ide o pôvodnú osadu zemana Náca. Sídliskovo však nadväzovala na staršie osady („Mycuta a Navalyad“) z 1. polovice 13. storočia. Miestni zemania získali v 15. storočí právo trhu (jeden deň v týždni) a právo jedného jarmoku v roku (v mesiaci júni). Doteraz sa nepodarilo spoľahlivo objasniť, či sa tieto práva realizovali a dokedy bola Nacina Ves mestečkom. Na prelome 16. a 17. storočia tu bývalo hlavne poddanské obyvateľstvo, ale i farár a zemania (šľachta). V 18. storočí došlo k výraznej obmene obyvateľstva, ktoré sa živilo hlavne poľnohospodárstvom, prevážaním soli, prácou vo vinohradoch v tokajskej oblasti, zberom chmeľu a lovením i predajom rýb. Obec patrila mnohým zemianskym rodom (napríklad Nátafalussy). Matej Bel vo svojom latinskom rukopise o Zemplínskej stolici (z 2. tretiny18. storočia) uvádza, že v Nacinej Vsi údajne raňajkoval panovník Matej Korvín. Koncom19. storočia sídlil v obci poštový, notársky a matričný úrad. Z tohto obdobia pochádzajúaj písomne údaje o tunajšej ľudovej škole (predpokladáme existenciu farskej školy v stredoveku).

V Nacinej Vsi (v jej staršej miestnej časti zvanej Navalyad) stál už v 14. storočí kostol, zasvätený Všetkým svätým. Bol filiálnym objektom farského kostola v Lesnom. Z iniciatívy miestnych zemanov ho v roku 1443 jágerský biskup povýšil na farský kostol. Sakrálna stavba, spolu s vedľa stojacou drevenou zvonicou, stála v obci i v 18. storočí. Kostol bol neskôr barokizovaný, niekoľkokrát renovovaný a napokon, v roku 1995, citlivo prestavaný. V Nacinej Vsi v polovici 18. storočia veriaci východného obradu navštevovali drevený chrám v susednej obci Voľa. V rokoch 1991 – 1993 si postavili vlastný chrám Sv. Cyrila a Metoda. V minulosti tu vznikla pomerne silná židovská náboženská obec s vlastnou synagógou a cintorínom. Pôvodná budova synagógy, podobne ako zvyšky cintorína sa zachovali do dnešných dní. V miestnej časti Vybuchanec sa nachádza rímskokatolícky kostol, zasvätený Božskému Srdcu Pána Ježiša, zo začiatku 20. storočia.

Koncom 30-tych, resp. začiatkom 40-tych rokov 20. storočia zaviedli v obci – v jednej z prvých v okolí, rozvod telefónnej siete. Nacina Ves má k 31.12.2017 1 817 obyvateľov, obývajúcich 357 domov. V súčasnosti sa tu nachádzajú školské, obchodno-reštauračné i športové zariadenia, modernizovaný obecný úrad, poštový a matričný úrad, dom smútku. Medzi technické vymoženosti patrí aj vodovodná sieť a rozvodná sieť plynu. Nacina Ves má dobré cestné i železničné spojenie.

Adresa

Obecný úrad Nacina Ves
Nacina Ves 229, Nacina Ves 072 21

Otvoriť v Google mapách

Otváracie hodiny

 • pondelok
  7:30 - 15:30
 • utorok
  7:30 - 15:30
 • streda
  7:30 - 15:30
 • štvrtok
  Zatvorené
 • piatok
  7:30 - 14:00
 • sobota
  Zatvorené
 • nedeľa
  Zatvorené
Návrat na vrch stránky