Preskočiť na obsahPreskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Staré

Obec Staré leží v laboreckom výbežku Východoslovenskej nížiny. V chotári je doložené osídlenie z neolitu, doby bronzovej, doby železnej i zo slovanského obdobia. Lokalizuje sa tu tiež nález kamenného sekeromlatu z obdobia eneolitu.

Doteraz najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1273. V tom čase Staré tvorilo majetkovú súčasť panstva Michalovce. Latinský názov dediny „Stara“ si postupne ako svoje priezvisko osvojili predstavitelia šľachtickej rodiny Sztárayovcov. Niektorí dosiahli neskôr významné spoločenské postavenie – napr. reformátor Michal Sztáray, Imrich Sztáray – získal barónsky a grófsky titul, dvorné dámy Anna a Irma Sztáray a iní. V roku 1335 sa spomína kamenný farský kostol Sv. Anny. Nachádzala sa pri ňom stredoveká farská škola a cintorín. Od konca 16. storočia do roku 1725 kostol, vedľa ktorého stála drevená zvonica, patril kalvínom. V roku 1725 sa zmenilo pôvodne zasvätenie kostola (zo Sv. Anny na Nanebovzatie Panny Márie). V roku 1842 dokončili v obci nový klasicistický kostol, ktorý stojí do dnešných dní.

V 14. storočí stáli v chotári dva vodné mlyny. V 16. storočí dostalo Staré mestské a trhové práva. Okrem poddanských domov tu stáli štyri kúrie zemepánov, kaštieľ a majerské budovy šľachticov, fara, kostol a škola. Staré malo v okolí významné hospodárske (jarmok) i cirkevné (pútnické miesto) postavenie. O rozvoj obce sa zaslúžil gróf Ján Filip Sztáray (1739 – 1815) s manželkou Barborou Migazzi (neter ostrihomského kardinála) a ich potomkovia. V 19. storočí význam Starého začal klesať a postupne stratilo aj posledné črty mestečka. V súčasnosti sa v obci nachádzajú štyri kultúrne pamiatky: kostol Nanebovzatia Panny Márie, pôvodne renesančný kaštieľ, budova sýpky zo začiatku 19. storočia a prícestná plastika Sv. Jána Nepomuckého z roku 1816.

V Starom už v roku 1927 – ako v jednej z prvých obcí v širokom okolí – postavili vodovod. V novodobých dejinách obce zrealizovali niekoľko významných investícii (plynofikácia, rekonštrukcia vodovodu, rekonštrukcia kaštieľa, výstavba novej školskej budovy a pod). Ku koncu roka 2004 805 miestnych obyvateľov bývalo v 209 domoch.

Adresa

Obecný úrad Staré
Staré 208, Staré 072 23

Otvoriť v Google mapách

Otváracie hodiny

 • pondelok
  7:30 - 15:30
 • utorok
  7:30 - 15:30
 • streda
  7:30 - 15:30
 • štvrtok
  7:30 - 15:30
 • piatok
  7:30 - 15:30
 • sobota
  Zatvorené
 • nedeľa
  Zatvorené
Návrat na vrch stránky