Strážske
V tunajšom chotári sú už z 15. storočia doklady o existencii viníc. Na začiatku 17. storočia sa v Strážskom uvádza 50 poddanských domov, kúria miestneho zemana s dominantným kamenným kaštieľom, ďalej kostol, fara a škola. Predpokladá sa, že kostol tu stál už pred 15. storočím. Novší klasicistický chrám je zo začiatku 19. storočia. O farskej škole máme záznam už z roku 1485. V prvej polovici 17. storočia bola farnosť v Strážskom jednou z viacerých slovenských kalvínskych farnosti v strednom Zemplíne. Na koniec 18. storočia sa datuje kamenný kostol gréckokatolíckych veriacich. K pamiatkam Strážskeho patrí aj klasicistická hrobka Okolicsányiovcov a socha Sv. Jána Nepomuckého. S rokom 1901 sa spája výstavba nového, secesného kaštieľa. Z obdobia Československej republiky je pomník padlým v 1. svetovej vojne.
Na prelome 16. a 17. storočia bolo Strážske najväčšou dedinou v okolí. Na konci 18. storočia mala obec 103 domov a 861 obyvateľov. V závere 19. storočia tu postavili železničnú trať i prvý priemyselný závod – rafinériu minerálnych olejov.
Na začiatku 20. storočia si Strážske udržiavalo poľnohospodársky charakter. Naďalej pracovala rafinéria, liehovar a veľkostatok s parným mlynom. V období prvej ČSR boli zriadené autobusové linky, počas Slovenského štátu železničná trať Strážske – Prešov. Po obnovení Československa došlo ku kompletnej elektrifikácii. Z poľnohospodárskej dediny sa Strážske mení na moderné priemyselné mesto v 2. polovici 20. storočia. Premena bola spätá so vznikom a rozvojom chemického kombinátu Chemko Strážske. S výstavbou podniku súviseli zmeny v oblasti zdravotnej, sociálnej, kultúrnej, vzdelávacej a pod. Štatút mesta získalo Strážske v roku 1968. Došlo k ďalšiemu rozvoju bytovej výstavby, zriaďovali sa nové školské, záujmovo-umelecké i športové zariadenia, nákupné centrá, požiarna zbrojnica, dom smútku a ďalšie objekty občianskej vybavenosti a infraštruktúra. Architektonicky zmenenému centru dnes dominuje budova Mestského úradu. Mesto reprezentuje folklórny súbor Strážčan, spevácky zbor Rozkvet, spevácka skupina Gaštanka, DFS Strážsčanik, ktorý pôsobí pri Centre voľného času. Strážske je rodiskom, resp. pôsobiskom viacerých významných osobností (náboženský spisovateľ I. Danilovič, výtvarní umelci L. Szalay, J. Hák a M. Rogovský, herec E. Bindas). V súčasnosti má mesto 4 455 obyvateľov.
Otváracie hodiny
- pondelok7:30 - 15:30
- utorok12:30 - 15:30
- streda7:30 - 16:00
- štvrtokZatvorené
- piatok7:30 - 15:00
- sobotaZatvorené
- nedeľaZatvorené